Petek Temizleme

PETEK TEMİZLEME 

Petek temizleme gerekli mi değil mi gibi bir çok sorular müşterilerimizden gelmekte ve insanlar petek temizliğinin gerekli olup, olmadığını ve gerçekten faydalı olup olmadığını merak etmektedirler.

Bizler de Ertürk Teknik kombi servisi olarak petek temizliğinin gerekliliğini savunanlardan olup, petek temizleme işlemi nasıl yapılır, faydaları nelerdir gibi merak edilen sorulara cevap verip sizleri aydınlatmaya çalıştık.

 

Garantili Petek Temizleme Hizmeti  / 0232 4530300

Petek Temizleme

PETEK TEMİZLİĞİ NEDEN GEREKLİ ?

Hareketli su aşındırıcı bir etkiye sahiptir. Kombi kalorifer tesisatlarındaki su, temas ettiği yüzeylerden (radyatörler, vanalar, parçalar, contalar) aşındırarak kopardığı parçacıkları (pas ve çamur gibi) bünyesine kattıkça daha da aşındırıcı olur. Dolayısıyla gün geçtikçe paslanma ve çamurlaşma artarak devam ederken, malzeme sorunları da farklı boyutlara ulaşır. Su damlatmalar, kombide arızalar, pompa blokajları, kombi ve tesisatta sesli çalışma gibi. Bir de suyun yapısında bulunan kireç tesisattaki suyun hızlı ısınıp soğumasından dolayı ayrışınca tesisattaki problemler daha da büyür ve sonuç itibariyle filtrelerin tıkanmasına sebep olur.

Tesisatta tıkanıklıklar buna bağlı olarak sirkülasyonun zayıflamasıyla bazı radyatörlere peteklere ısı ulaşamazken bazı radyatörler az ısınır bazılarının yarısı sıcak yarısı soğuk olur. Kirecin radyatör yüzeyinde oluşturduğu tabaka izolasyon etkisi göstererek ısı transferini azaltır. Tüm bunlar hem konforu hem de ısınma maliyetlerini olumsuz etkiler. 

PETEK TEMİZLİĞİ İLE ISITMADA PERFORMANS ARTIŞI SAĞLANIR.

Sonuç olarak petek temizliği belli periyotlarda yapıldığı takdirde; peteklerinizden daha iyi ısınma performansı alırsınız. Ki bu da doğalgaz faturanızın daha düşük olmasını sağlar.

PETEK TEMİZLEME İŞLEMİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

1. Petekleri tek tek sökerek su ile yıkamak. ÇÖZÜM DEĞİL! Çünkü;

Bu işlem ile sadece kombi petek tesisatındaki bulanık su atılır: Ayrıca yeni su basılırsa dış görünüm olarak temizleme işlemi tamamlanmış gibi görünebilir fakat işlevsel olarak etkisizdir. Bu işlemle yüzeylerdeki kireç çözülmez pas ve çamur tortuları sökülemez. Sadece radyatörler su ile yıkanmış olur temizlenmiş olmaz.

Ayrıca tesisattaki suyun sürekli yenilenmesi de tesisat için faydalı değildir. Çünkü su, içinde belirli oranda kireç barındırır ve ısınıp soğumayla kireci bırakır. Dolayısıyla her su ilavesi kireç ilavesi anlamına gelir. Üstelik radyatörlerin yerinden sökülüp takılması hem zaman alır hem de çalışılan mahallin kirlenmesine neden olur. Sökülüp takılan radyatörler zamanla damlamalara ve su kaçaklarına neden olur. Yapılan işlemin işlevsiz olduğu da düşünülürse bu işlemi gereksiz maliyet ve zaman kaybı olarak değerlendirebiliriz.

2. Tesisata kimyasal temizleyici sıvılar dökerek kombinin sirkülasyon pompası ile kimyasalın peteklerde dolaştırıldıktan sonra suyun boşaltılıp tekrar su basılması ? ÇÖZÜM DEĞİL! Çünkü;

Öncelikle doğru kimyasalın doğru şekilde kullanılması gereklidir. Kullanılan kimyasal doğru kimyasal bile olsa sirkülasyon pompası ile petek temizliği tam sonuç vermez. Çünkü sirkülasyon pompasının çalışma prensibi sirkülasyon ve basınç üzerine dayalıdır jet pompanın çalışma prensibi ise düşük basınçta hızlı sirkülasyon ilkesine dayalıdır. Sirkülasyon pompası basınçla tortu ve çamuru sökemeyecek aksine basınç altında çalıştığından dolayı tortu ve çamuru daha da sıkıştırarak sertleştirerek yüzeylere iyice yapıştıracaktır.

PETEK TEMİZLİĞİNDE DOĞRU ÇÖZÜM

Tesisatın Schnell cihazı kullanılarak Kimyasallarla Temizlendikten Sonra Yine Bir Nötrelize Kimyasalla Koruma Altına Alınarak Paslanmanın ve Çamurlanmanın önlenmesi. Çünkü Schnell cihazı kalorifer tesisatına uygun tasarlanmış bir pompadır. Schnell en önemli özelliği uygulanan yüzeylerde basınç değil süpürme etkisi oluşturmasıdır. Schnell ile basılan su basınçlı değil jet gibi hızlıdır ve akışta türbülanslıdır.

Yüzeylerden çok hızlı geçerken kullanılan kimyasalında yardımıyla yüzeyi her süpürmesinde yüzeydeki kireç yada çamur katmanını incelterek Schnell filtre tankında biriktirir. Daha sonra işlem bittikten sonra tesisattaki su boşaltılır ve yeni su basılır. Ancak yeni su da tesisata kireç bırakacak, paslanmaya neden olacak aşınmalar olacaktır. Bunları engellemenin yolu da Nötrelize kimyasaldadır.

Kullanılacak olan kimyasalla tesisatınız koruma altına alınmış olacaktır. Petek temizliği sonrasında eviniz daha iyi ısınacak ve tasarruf sağlayacaktır. Özetle petek temizliği yapmak kombide meydana gelecek arızaları engeller. Petek temizliği ile ayrıca doğalgaz tasarrufu ve verimi artırılır.